Beton to materiał budowlany, z którego korzysta się na całym świecie. Choć określenie 'betonoza’ kojarzy nam się raczej pejoratywnie, wynika z faktu, że betonu wokół nas coraz więcej. Stosujemy go chętnie, w szerokim zakresie. Jest to surowiec stosunkowo tani i łatwy w obróbce, przy czym trwały i wytrzymały. Właśnie z tego powodu, wiercenie w betonie, jest często trudnym zadaniem. Jak skutecznie wykonywać odwierty w betonie? Czy wiercenie w betonowych elementach musi być żmudne i ciężkie? Z naszymi poradami dowiesz się jak wiercić w betonie skutecznie i bez wysiłku.
Wiercenie w betonie – podstawa to dobre narzędzia
Do wykonywania odwiertu w betonie z całą pewnością nie nadaje się zwykła klasyczna wiertarka. Taki sprzęt może znaleźć zastosowanie jedynie, gdy mamy do czynienia z tzw. betonem komórkowym. Tradycyjna wiertarka to za mało dla betonu – konieczna będzie wiertarka udarowa, choć i ona nie zawsze „da radę”. Przy bardzo wymagających elementach i grubych warstwach betonu, konieczna będzie pomoc młotowiertarki.
Elektronarzędzia takie jak młotowiertarki doskonale radzą sobie w takich sytuacjach. Dzięki nim wgryzanie się w kolejne warstwy betonu jest skuteczniejsze. Młotowiertarki to dobre rozwiązanie dla amatorów – tam, gdzie potrzebny jest jeszcze mocniejszy sprzęt, na tapetę wchodzą wiertnice rdzeniowe.
Młotowiertarka może posiadać dwa typy rozwiązania – udar pneumatyczny (SDS) lub udar mechaniczny. Pierwsza opcja jest oczywiście wygodniejsza i korzystniejsza – SDS samoczynnie generuje odpowiednią siłę nacisku. W przypadku udaru mechanicznego niezbędne jest dociskanie wiertła do ściany – potrzebna jest do tego spora siła.
Wiertła do wiercenia w betonie – jakie wybrać
Prawidłowe i skuteczne wykonywanie otworów w betonie nie będzie możliwe bez odpowiednich narzędzi. Podobnie jak w przypadku sprzętu, także i akcesoria muszą cechować się odpowiednią mocą i wytrzymałością. Praca z betonem to nie lada wyzwanie. Najistotniejszym doborem będzie tutaj wybór odpowiednich wierteł. Fachowcy przestrzegają, że w tym celu należy stosować wyłącznie dedykowane do tego produkty. Najlepszym rozwiązaniem będą wiertła widiowe, natomiast do większych otworów wiertła koronowe. Gdy jesteśmy przy kwestii wierteł, nie zapominajmy również o kołkach – przy betonie powinniśmy wybierać kołki rozprężne i koniecznie odpowiednio dobrane do nich wiertła i odwrotnie. Pamiętajmy, że bardzo ważne jest tutaj spasowanie średnic.
wiertła widiowe do betonu – jest to najpopularniejszy rodzaj wierteł do betonu. Robocza część takich wierteł jest wykonana z węglika spiekanego. Są prawie tak twarde i wytrzymałe jak wiertła diamentowe. Posiadają specjalnie kształtowaną głowicę i spiralę z pojedynczym rowkiem.
wiertła diamentowe do betonu – wiertła te wykonane są z syntetycznego diamentu. Cechują się bardzo dużą wytrzymałością i możliwie najwyższą twardością. Klasyczne wiertła diamentowe służą głównie do wykonywania małych otworów.
wiertła koronowe – doskonale sprawdzą się w przypadku konieczności wiercenia otworów o większej średnicy. Wykonane są ze stali, węglika spiekanego oraz syntetycznego diamentu. Nadają się również do prac w gazobetonie, cegle, ceramice, gresie.
Wiercenie w betonie – od czego zacząć?
Każdy profesjonalista rozpoczyna prace od przygotowania miejsca pracy. Praca z betonem nie należy do najbrudniejszych, natomiast nie jest to też czynność do końca „czysta”. Jest także sporo niebezpieczeństw, które musimy przewidzieć i sprawdzić przed rozpoczęciem wiercenia.
- po pierwsze – zadbajmy o pełną swobodę ruchów w trakcie prac. Usuńmy zbędne meble, okablowanie, dekoracje, etc. Zabezpieczmy miejsce z którego będziemy wiercić – stopniem, drabiną, krzesłem.
- po drugie – zanim rozpoczniemy wiercenie, sprawdźmy czy sprzęt działa dobrze.
- po trzecie – wyznaczmy dokładne miejsce odwiertu, zaznaczmy je na ścianie.
- po czwarte – upewnijmy się, że przez miejsce to nie przechodzą instalacje, zwłaszcza elektryczna, ponieważ uszkodzenie jej i przebicie wiertłem mogłoby być śmiertelnie niebezpieczne. W sprawdzeniu tego typu instalacji pomoże specjalny wykrywacz napięcia i metalu.
- po piąte – załóż okulary ochronne. Beton może drasnąć Cię w oko, a to nie będzie ani przyjemne ani miłe. Może mieć też przykre konsekwencje dla Twojego wzroku, dlatego warto zabezpieczyć oczy.
Zaczynamy wiercenie w betonie
Gdy jesteśmy gotowi, można rozpocząć wykonywanie otworu. W tym celu przyłóż wiertło do powierzchni i zacznij wiercić. Im twardszy materiał, tym mniejsza powinna być prędkość obrotowa. Wiercimy otwór do potrzebnej głębokości – nie mniej, nie więcej. Jeśli masz problem z wymierzeniem głębokości, możesz na wiertło założyć specjalny ogranicznik, który pomoże ci to ocenić.
Jeśli w trakcie prac wiertło zaklinowało ci się w betonie, nie panikuj. Przerwij prace, wyłącz urządzenie, wyjmij je z otworu i dopiero wróć do prac. Jeżeli Twoje wiertło bardzo się nagrzewa w trakcie pracy, warto stosować specjalny olej chłodzący, który ostudzi wiertło i umożliwi dalszą pracę.
Zobacz również jak zacząć samodzielnie Malowanie betonu.
Zadania dla profesjonalistów – wiercenie w betonie PRO
W niektórych sytuacjach konieczne jest wezwanie fachowca. Również, gdy sytuacja dotyczy większej ilości otworów lub trudno dostępnych miejsc. Fachowcy posiadają zaplecze sprzętowe oraz duże doświadczenie, dzięki którym praca z betonem jest szybsza i cechuje się większą wydajnością.
Profesjonaliści wiedzą jak pracować z betonem, dlatego jeśli masz z jakiekolwiek wątpliwości – zadzwoń po profesjonalistów i ciesz się dobrze wykonaną pracą.