Prace na budowie bardzo często wymagają wcześniejszego zakupu materiałów. Gdy jest fajna promocja, kupujemy na zapas. Wiele produktów budowlanych może sobie leżeć na placu budowy bez ryzyka nawet kilka lat. Są jednak takie, które będą wrażliwe na takie leżakowanie. Jednym z takich produktów są wszelkie mieszanki betonowe pakowane w worki papierowe. Prawidłowe przechowywanie takich mieszanek jest niezwykle istotne z punktu widzenia zachowania ich przydatności do przygotowania oraz jakości produktu końcowego.
Dlaczego przechowywanie betonu jest istotne?
Prawidłowe magazynowanie gotowych mieszanek betonowych ma kluczowe znaczenie dla ich trwałości i jakości. Beton, a w szczególności zawarty w nim cement, jest materiałem higroskopijnym, co oznacza, że łatwo chłonie wilgoć z otoczenia. Nawet niewielka ilość wody może rozpocząć proces hydratacji cementu, co uczyni mieszankę bezużyteczną przed jej użyciem. Ponadto beton jest wrażliwy na skrajne temperatury, które mogą wpływać na jego właściwości. Z tego powodu, beton w workach należy przechowywać w odpowiednich warunkach, aby zabezpieczyć go przed wilgocią i innymi czynnikami atmosferycznymi.
Źle przechowywany beton = katastrofa surowcowa
Czy beton można przechowywać w niewłaściwy sposób? Oczywiście. Co może stać się z takim betonem? Może się zepsuć, straci swoje właściwości, a w ostateczności jego wykorzystanie nie będzie możliwe. Dlaczego tak się dzieje? Wilgoć z powietrza otaczającego składowany materiał może zainicjować proces wiązania cementu, przez co mieszanka utraci właściwości wiążące, i nie osiągnie pełnej wytrzymałości po dodaniu do niej wody. Ostatecznie konstrukcje wykonane z takiego nie do końca bezpiecznego betonu mogą być mniej trwałe, mogą ulegać pęknięciu, a w konsekwencji będą stanowić zagrożenie dla użytkowników.
Co więcej, wilgoć może prowadzić również do zbrylania się, przez co mieszanka utraci swoją jednorodność. Może to prowadzić do nierównomiernego rozmieszczenia cementu w betonie, co w efekcie obniża jakość i trwałość gotowej konstrukcji. Zbrylanie utrudnia również proces mieszania i aplikacji, co opóźnia prace budowlane i wpływa na ich efektywność.
Niewłaściwie przechowywany beton może prowadzić do poważnych strat finansowych. Słabej jakości mieszanka może wymagać napraw, a w najgorszym przypadku – ponownego wykonania konstrukcji. Beton, który nie nadaje się do użytku, musi zostać zutylizowany, co zwiększa ilość odpadów budowlanych i obciąża środowisko. Produkcja nowego betonu, zwłaszcza cementu, generuje znaczne emisje CO2, co negatywnie wpływa na klimat.
Prawidłowe przechowywanie betonu w workach – jakie są zasady?
Jeśli chcesz, by Twoje zapasy betonu były przechowywane prawidłowo i optymalnie, zapamiętaj kilka najważniejszych zasad. Przede wszystkim, beton musisz przechowywać w suchym i szczelnym pomieszczeniu, gdzie temperatura nie przekracza 30 stopni, ale też wynosi więcej niż 5 stopni Celsjusza. Zbyt niska temperatura może prowadzić do przemarznięcia mieszanki, a wysoka – przyspieszyć proces hydratacji. Kluczowym elementem jest również ochrona przed wilgocią, dlatego poziom wilgotności w magazynie nie powinien przekraczać 60%. Dobrym rozwiązaniem jest także składowanie worków na paletach, które zapobiegają bezpośredniemu kontaktowi z wilgotnym podłożem.
Jak długo przechowywać suchy beton w workach, by był bezpieczny?
Chociaż gotowe mieszanki betonowe mogą być przechowywane przez 6 do 12 miesięcy, kluczowe jest, aby były składowane w odpowiednich warunkach. W praktyce zaleca się zużycie betonu w ciągu 6 miesięcy od zakupu, aby mieć pewność, że materiał zachowa wszystkie swoje właściwości. Producent betonów marki PROMOTOR zwykle stosuje zalecenie by było to od 6 do 9 miesięcy od daty produkcji.