Beton to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Wykorzystujemy go zarówno prywatnie, jak i na skalę przemysłową. Budujemy i dekorujemy. Tworzymy w oparciu o beton fundamenty, ściany, elementy konstrukcyjne, stropy. Można jednak śmiało powiedzieć, że beton betonowi nierówny. Na rynku mamy do czynienia z różnymi rodzajami i typami betonu. Jak je odróżniać? Co oznaczają poszczególne typy betonu? Czym są i jakie mamy klasy betonu? Mamy nadzieję, że nasz artykuł rozwieje Twoje wątpliwości dotyczące betonu!
Co to jest beton?
Prawie każdy z nas kojarzy, że beton to mieszanka kruszywa, cementu i wody. Dzisiaj taka definicja betonu nie jest już do końca aktualna, ponieważ producenci stale ulepszają ten materiał budowlany dodając do niego specjalne dodatki. Sprawia to, że na rynku dostępnych jest wiele różnych produktów o wspólnej nazwie „beton”, które są od siebie nieco odmienne. W zależności od tego do czego będziemy stosowali ten materiał budulcowy, konieczne będzie wybranie odpowiedniego rodzaju, a co za tym idzie – składu betonu.
Podstawą zawsze jest jednak mieszanka cementu, kruszywa i wody. Reszta to dodatki udoskonalające. Nazwy produktowe betonu w sprzedaży zależą najczęściej od zastosowanego kruszywa bądź struktury materiału po zastygnięciu.
Do czego można wykorzystywać beton?
Beton ma zastosowanie wszechstronne. Jest bardzo wytrzymałym tworzywem i daje wiele możliwości zastosowania. Przede wszystkim stosuje się go do tworzenia:
- fundamentów (zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym. sprawdza się w przypadku budynków przemysłowych, garaży, lokali usługowych etc).
- ścian piwnicznych (w znaczącej większości budynków ściany piwniczne tworzy się poprzez wypełnienie betonem specjalnych form – po stwardnieniu mieszanki powstają jednolite ścianki.
- stropy (wykorzystanie w tym celu betonu przyspiesza prace budowlane; dzięki betonowi można szybko uzyskać jednolitą, wytrzymałą, trwałą powierzchnię – sprawdza się to wszędzie tam, gdzie nie ma szans na zastosowanie prefabrykatów).
- innych elementów konstrukcyjnych (np. schodów, balkonów, filarów. Dzięki wykonaniu z betonu, konstrukcje te są stabilne i odporne na działanie czynników atmosferycznych).
Rodzaje betonu
Beton można podzielić ze względu na różne parametry. Jednym z najpopularniejszych podziałów jest ten, którego dokonuje się z uwzględnieniem ciężaru objętościowego betonu. I tak wyróżnić można między innymi:
- beton lekki – normy takiego betonu spełnia materiał o ciężarze mieszczącym się w przedziale od 800 do maksymalnie 200 kg/m sześcienny. Do produkcji tego typu betonu stosuje się lekkie kruszywa i beton komórkowy.
- beton zwykły – to materiał o ciężarze objętościowym mieszczącym się w zakresie od 2000 do 2600 kg/m sześcienny. Zwykle wykonuje się go z naturalnych kruszyw – piasku, żwiru, kamienia bazaltowego.
- beton ciężki – za beton ciężki uznaje się beton, którego ciężar objętościowy przekracza 2600 kg/m sześcienny. Powstaje z kruszyw manganowych lub stalowych.
Inny podział betonu to ten, który uwzględnia wszelkiego rodzaju dodatki do mieszanek. Na podstawie składu betonu wyróżnić można między innymi:
- beton jastrychowy – stosowany głównie do wylewania posadzek. Cechuje się dużą wytrzymałością i bardzo dużą odpornością na zużycie.
- beton polimerowy – stosowany między innymi do naprawy elementów betonowych. W jego przypadku nie stosuje się spoiwa cementowego a żywice syntetyczne.
- fibrobeton – wykorzystywany przede wszystkim w budownictwie przemysłowym. W jego składzie znajdziemy różnego rodzaju włókna – stalowe, syntetyczne, szklane.
- żużlobeton – znaczną zawartość składu tego typu betonu stanowi żużel.
- asfaltobeton – występuje również pod nazwą beton asfaltowy. Jest podstawową warstwą jezdni.
- beton komórkowy – lekka forma betonu, którą wykorzystuje się do stawiania ścian i stropów.
- beton autoklawizowany – tworzywo wykorzystywane do wznoszenia ścian.
Klasy betonu – co to jest i co oznaczają
W związku z tym, że beton jest uniwersalnym tworzywem stosowanym na całym świecie, wyznaczono pewne powszechne standardy, dzięki którym możemy w dowolnym miejsc na świecie wybrać produkt pożądanej jakości. Klasy betonu określają między innymi typ, jakość i wytrzymałość na ściskanie betonu. Dzięki nim łatwiej wybrać najbardziej optymalny typ betonu. Aby jednak móc operować tymi klasami, trzeba wiedzieć jakich oznaczeń i gdzie szukać oraz jak je interpretować.
Klasy betonu wyznaczane są na podstawie wytrzymałości betonu na ściskanie. Klasy jakościowe betonu określa norma PN-EN 13791. Próby pozwalające wyznaczyć normę przeprowadzane są na walcach oraz kostkach sześciennych. Symbol klasy umieszcza się w widocznym miejscu na opakowaniu betonu – symbol ma charakter uniwersalny.
Zazwyczaj łatwo zidentyfikować symbol na opakowaniu – jest to litera i dwie cyfry oddzielone „slashem” czyli /.
Litera C lub LC to określenie rodzaju betonu. C to beton ciężki i zwykły, LC to beton lekki. Pierwsza liczba (mieszcząca się w zakresie od 8 do 1000) oznacza wytrzymałość betonu na ściskanie kostki sześciennej. Mierzona jest w MPa. Druga liczba (której zakres mieści się między 10 a 115) oznacza wytrzymałość na ściskanie przez walec. Betony lekkie mają nieco inny zakres wytrzymałości – przy symbolu LC pierwsza liczba może mieścić się w zakresie 8-80, druga natomiast między 9-88.
Na niektórych produktach mogą znajdować się jeszcze stare normy, np. B20. Stare normy mają swoje odpowiedniki, jednak starą klasyfikację stosuje się z uwagi na przyzwyczajenie konsumentów. Bardzo często jest ona elementem nazwy handlowej danego produktu. Choć może wprowadzać to w błąd, tak po prostu jest.
Oznaczenia na opakowaniach betonu – jak czytać klasy betonu
Symbole, które pojawiają się na opakowaniach betonu zawsze nam coś mówią. Jeśli nie jesteśmy ekspertami w dziedzinie betonu i budownictwa, warto przed zakupem zapoznać się z symbolami i ich znaczeniem. Pozwoli nam to na zakupach wybrać najlepszy materiał budowlany, dobrze dopasowany do naszych potrzeb. Oczywiście, w większości dobrze wyposażonych sklepów możemy liczyć na pomoc fachowca, który po wysłuchaniu naszych potrzeb dobrze nam doradzi.