Co to jest cement?
Cement jest niezwykle popularnym materiałem budowlanym. W zależności od zastosowania wyróżnić możemy jego różne rodzaje i klasy. Jest to hydrauliczne spoiwo mineralne, które uzyskuje się z surowców mineralnych w cementowniach. Używa się go jest do łączenia materiałów budowlanych. Wyróżnić możemy cementy powszechnego użytku oraz cementy specjalne.
Z czego robi się cement- jak powstaje
Cement produkuje się jest ze składników mineralnych takich jak: glina, margiel oraz wapień. Produkcja cementu składa się z kilku etapów. W pierwszej kolejności, w tzw. kruszarce rozdrabnia się wapień. W tym samym czasie oczyszczana jest glina, w osobnym urządzeniu zwanym szlamownikiem. Tak przygotowane materiały umieszcza się w młynie, w którym ma miejsce kolejny etap produkcji cementu- zmielenie. Na tym etapie produkcji uzyskiwany jest tzw. szlam. Powstała masa podlega dokładnemu osuszeniu w basenach szlamu oraz suszarniach. Ostatnim etapem jest wypalenie suchej mieszanki w piecu cementowym, dzięki czemu uzyskujemy tzw. klinkier cementowy. Do powstałego produktu miesza się różnego rodzaju dodatki oraz gips, a wszystko razem zostaje bardzo drobno zmielone. Gotowy produkt magazynowany jest w silosach.
Klasy cementu
Wyróżnić możemy pięć klas cementu. Zaliczamy do nich:
– cement portlandzki (I), uzyskuje się z połączenia klinkieru cementowego oraz gipsu. Dzieli się na trzy klasy wytrzymałościowe (32,5, 42,5 oraz 52,5). Wykorzystywany jest do budowy nawierzchni dróg, betonu towarowego czy zbrojnych stropów.
– cement portlandzki wieloskładnikowy (II), do jego produkcji oprócz klinkieru cementowego używa się 5% innych dodatków, takich jak popiół lotny krzemionkowy czy żużel wielkopiecowy. Wykorzystywany najczęściej do zapraw murarskich.
– cement hutniczy (III), otrzymuje się poprzez połączenie cementu z innymi dodatkami w stężeniu ponad 36%. Stosuje się go do betonu o wysokiej odporności na działania składników chemicznych.
– cement pucolanowy (IV), posiada podobny skład i właściwości do cementu hutniczego. Należy do substancji drażniących.
– cement wieloskładnikowy (V), posiada aż 80% dodatków w postaci żużla i pucolanu.
Wszystkie wyżej wymienione klasy cementu wykorzystuje się w branży budowlanej. Warto jednak zaznaczyć, że w związku z różnymi właściwości fizycznymi, które wykazują poszczególne rodzaje, używa się ich do specjalistycznych tynków murarskich bądź zapraw.
Zobacz też jakie są Klasy betonu.
Ile piasku na worek cementu- proporcje
W celu stworzenia idealnych materiałów budowlanych należy znać podstawowe proporcję ich przygotowania. Beton to jeden z podstawowych materiałów, który używany jest w budownictwie. Do przygotowania betonu musimy użyć cementu, wody, piasku oraz żwiru. Sprawdzona proporcja wygląda w następujący sposób. Na 25 kg worek cementu należy dodać 6 łopat piasku, 20 łopat żwiru oraz 15 litrów wody.
Ile kosztuje cement?
To ile kosztuje cement zależy głównie od jego rodzaju. Co więcej, jest to produkt, który możemy zakupić w marketach budowlanych, prywatnych przedsiębiorstwach, jak również w sklepach internetowych. A tam ceny nawet tego samego producenta są różne. Cena cementu jest więc bardzo zróżnicowana. Możemy także kupić cement luzem, bądź w formie workowanej. Do kosztu materiału bardzo często musimy także doliczyć koszty jego transportu. Dla przykładu 25-kilogramowy worek cementu 32,5 musimy zapłacić około 11 zł.
Gdzie wyrzucać worki po cemencie?
Po zakończeniu budowy i remontu nadchodzi czas na generalne porządki. Gdzie wyrzucać worki po cemencie? Możemy umieścić je w pojemniku z odpadami zmieszanymi, ale tylko w przypadku, gdy ilość worków wskazuje na samodzielne wykonywanie remontu.