Dla wielu z nas posiadanie własnego miejsca postojowego jest oczywistością. Pilną potrzebą, która rozwiązuje sporo problemów. O ile właściciele domów z garażem nie mają tego problemu i nie muszą się tym niepokoić, o tyle osoby z nieruchomościami, które nie mają garaży mogą mieć nie lada wyzwanie. Gdzie postawić auto na posesji? Czy budować podjazd? Wolnostojący garaż, wiatę? Czy może właśnie carport? Okazuje się, że carporty są coraz częściej wybieraną opcją. Jako nowoczesna forma wiaty spełniają wiele wymagań właścicieli samochodów. Chronią auto przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ale to nie wszystko. Nowoczesne carporty są prawdziwą ozdobą posesji i nieruchomości.
Co to jest carport?
W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że carport jest konstrukcją, która jest przeznaczona do ochrony pojazdów przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, śnieg, grad. Chroni auto również przed zbyt dużą i zbyt intensywną ekspozycją na światło słoneczne. W przeciwieństwie do tradycyjnego garażu zamkniętego z każdej strony, carport jest otwarty przynajmniej z jednej strony, dzięki czemu zapewnia stały dopływ powietrza. Najczęściej carporty składają się z dachu, który podparty jest na słupkach, a ściany boczne są wolne. Można więc powiedzieć, że carport to swego rodzaju wiata.
Czym różni się carport od wiaty samochodowej?
Obu tych terminów często używa si ę zamiennie, jednak można wskazać różnice pomiędzy nimi, dzięki którym konkretny produkt łatwiej będzie zidentyfikować. Głównym celem carportu jest ochrona pojazdów takich jak samochody, motocykle, rowery. Carporty są zwykle zintegrowane z architekturą domu, jednak mogą być też wolnostojące. Wykonuje się je zwykle z drewna, metalu lub aluminium, a materiały wykonania są ściśle dopasowane do otoczenia. Pod względem estetycznym carporty cechują się elegancją, prostotą, współczesnym designem. Z kolei wiaty mogą być przeznaczone również do przechowywania innych elementów takich jak sprzęt ogrodowy i gospodarczy, drewno opałowe, odpoczynek na wolnym powietrzu. Wiaty mają też bardzo różnorodne formy, kształty. Mogą być bardzo proste, ale i bardzo złożone. Najczęściej nie przywiązuje się dużej uwagi do estetyki wiaty – ma być ona funkcjonalna i tania.
Chociaż carporty i wiaty mogą wydawać się podobne i oba służą do ochrony przed warunkami atmosferycznymi, carporty są zazwyczaj bardziej wyspecjalizowane i zorientowane na ochronę pojazdów, z bardziej dopracowanym designem i konstrukcją. Wiaty natomiast są bardziej wszechstronne i mogą służyć do różnych celów, niekoniecznie związanych z przechowywaniem pojazdów.
Rodzaje carportów
Oczywiście carport jest ogólnym określeniem nowoczesnej wiaty samochodowej, jednak istnieje kilka rodzajów carportów. Można dokonać podziału między innymi ze względu na funkcjonalności tychże. Wymienić można tutaj carporty samonośne – są to takie wiaty, które nie wymagają montażu do budynku. Są one oparte na filarach lub słupach, dzięki czemu mogą być posadowione w dowolnym miejscu na posesji. Inny typ to carport połączony z budynkiem. Jak łatwo się domyślić, część konstrukcji carportu tego typu oparta jest o ścianę budynku. Najczęściej taką formę carportu montują ci właściciele aut, którzy do swoich samochodów dostać chcą się bezpośrednio z domu. Carport z trzema ściankami to opcja dla tych, którzy preferują nieco więcej intymności. Jak sama nazwa wskazuje, tylko jedna ze ścian carportu jest wówczas odsłonięta. Pozostałe są zabudowane, dzięki czemu zyskujemy dodatkową prywatność.
Prawdziwym hitem są carporty z dodatkowym pomieszczeniem. Przy carporcie znajduje się pomieszczenie, w którym można przechowywać sprzęt ogrodowy, akcesoria motoryzacyjne, rowery, wózki etc.
Z czego wybudować carport?
Biorąc pod uwagę surowiec i materiały, z których wybudowany będzie carport, można wymienić kilka typów carportów. Najpopularniejsze są carporty drewniane i metalowe, które zazwyczaj w całości są wykonane z tych materiałów. Niektóre posiadają dachy ze szkła lub nowoczesnego poliwęglanu. Carporty ze szkłem są szczególnie estetyczne, ponieważ wpuszczają spore ilości naturalnego światła, a wciąż chronią auto przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi.
Carport fotowoltaiczny?
Carport fotowoltaiczny to wyjątkowa forma carportu, która jest w zasadzie połączeniem wiaty z fotowoltaiką. Jego funkcją poza oczywiście ochroną samochodu przed opadami i wiatrem będzie produkcja prądu, pochodzącego z energii słonecznej. Jest to rozwiązanie zarówno ekologiczne, jak i bardzo ekonomicznie uzasadnione. Może to być świetna opcja dla domów, firm i samochodów, które potrzebują takiego zasilania prądem. Carport fotowoltaiczny to wciąż spora nowość w Polsce, jednak osoby, które doceniają walory takiego rozwiązania chwalą sobie tę opcję – między innymi ze względu na oszczędności. Oczywiście ten typ carportów ma również różne podtypy. Jakie? Zaprezentujemy najpopularniejsze z nich!
Drewniany carport fotowoltaiczny
Drewniana wiata fotowoltaiczna doskonale łączy w sobie naturalny urok drewna i innowacyjną technologię solarną. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie ekologiczne podejście i współgranie z naturalnym otoczeniem carportu. Drewno doskonale podkreśla ekologiczny charakter takiego rozwiązania. Konstrukcje caportów drewnianych zwiększają izolację termiczną, dzięki czemu również same panele będą lepiej chłodzone w gorące dni. Wykonana z największą dbałością wiata drewniana, która będzie również zabezpieczona odpowiednimi środkami, przetrwa długie lata.
Carport metalowy z fotowoltaiką
Taki rodzaj carportu wykonuje się z bardzo trwałych metali. Najczęściej będzie to stal lub aluminium. Takie carporty są bardzo odporne na warunki atmosferyczne. Panele solarne montowane są na górze, bezpośrednio na metalowej konstrukcji. Dzięki temu całość jest lekka, ale stabilna. Nowoczesny wygląd takich carportów sprawia, że są one najczęściej wybieraną opcją. Ich konstrukcja jest bardzo prosta w montażu, a także w utrzymaniu. Metalowe carporty to opcja doskonała dla regionów, w których często występują opady deszczu czy śniegu, ponieważ odpowiednio konserwowane wytrzymają bardzo długo.
Dlaczego warto wybrać carport zamiast garażu murowanego?
Wiele osób stojąc przed dylematem jakie rozwiązanie wybrać i w co najlepiej zainwestować zastanawia się czy carport może być lepszy od murowanego garażu. Oczywiście wszystko zależy od punktu widzenia oraz okoliczności. Carporty są zdecydowanie tańszą opcją niż budowa garażu murowanego. Wynika to z kosztów materiałów, jakich potrzeba do zbudowania takiego carportu. Ile kosztuje budowa garażu? Z pewnością dużo więcej niż wzniesienie carportu. Ponadto, carporty można postawić bardzo szybko i już po kilku dniach stanowisko na samochód gotowe. Z kolei na garaż murowany trzeba poczekać zdecydowanie dłużej. Również w kwestiach estetycznych dla wielu osób carport będzie lepszym rozwiązaniem, ponieważ nie będzie zaburzał bryły budynku i nie będzie stwarzał wrażenia betonozy. Otwarty plan carportów cenią osoby lubiące wolną przestrzeń.
Carport pojedynczy czy podwójny?
Rzecz niby prosta, a jednak nie do końca. Wydawać by się mogło, że jeden samochód to i jedno stanowisko do parkowania, prawda? Trzeba jednak sprawę dobrze przemyśleć i potraktować indywidualnie. Tylko Ty wiesz jak często mogą odwiedzać Cię inni zmotoryzowani goście, którzy być może również chcieliby zostawić auto na posesji (bo np. na Twoim osiedlu domków jednorodzinnych nie ma innego dedykowanego miejsca). Wówczas stoisz przed dylematem – czy opłaca mi się stawiać carport dla gości? A gdyby tak spojrzeć na to z drugiej strony – zorganizujesz sobie piękną przestrzeń wokół domu. Zamontujesz jeden dedykowany carport. Wówczas zaczną odwiedzać cię ludzie z rodziny, przyjaciele etc. I bach – piękny trawnik już nie będzie taki piękny, żwir trzeba będzie co chwilę poprawiać.
Wszystko jest kwestią Twoich wyborów i oczekiwań. Dla osób, które często mają zmotoryzowanych gości, dobrym rozwiązaniem jest po prostu carport dwustanowiskowy, gdzie obok auta właściciela zmieści się kolejne auto. Gorzej, gdy w domu właścicieli na porządku dziennym są dwa auta, wtedy trzeba rozważyć carport wielostanowiskowy lub po prostu przemyśleć zorganizowane miejsce do zaparkowania auta, wyłożone np. kostką.