beton architektoniczny na ścianę

Beton architektoniczny na ścianę – stwórz loftowy wygląd

Beton architektoniczny na ścianę to modny sposób na dodanie industrialnego, nowoczesnego charakteru do wnętrza. Dzięki różnym produktom dostępnym na rynku można uzyskać efekt betonu bez konieczności stosowania tradycyjnych, ciężkich materiałów. Metody te pozwalają na stworzenie imitacji betonu na ścianie w sposób łatwy i przyjazny dla użytkownika.

Co to jest beton architektoniczny?

Beton architektoniczny to rodzaj betonu dekoracyjnego, który nie wymaga dodatkowego pokrycia tynkiem ani innymi powłokami wykończeniowymi. Charakteryzuje się gładką powierzchnią oraz widoczną strukturą porowatą, która nadaje mu estetyczny wygląd. Wygląd i struktura betonu architektonicznego zależą od technik formowania płyt oraz procesów technologicznych zastosowanych przez producenta. Widoczne smugi i przebarwienia dodają materiałowi dekoracyjnego charakteru.

Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Beton architektoniczny

Parametry techniczne betonu architektonicznego są determinowane przez rodzaj surowców użytych przez producenta i mogą obejmować jego wytrzymałość, odporność na warunki atmosferyczne oraz inne właściwości fizyczne.

Beton dekoracyjny – do jakiego wnętrza pasuje

Beton architektoniczny na ścianę stał się jednym z najpopularniejszych trendów w aranżacji wnętrz w ostatnich latach. Można z powodzeniem ozdobić betonową ścianą nie tylko salon, ale także łazienkę, kuchnię czy sypialnię!

Beton dekoracyjny, dzięki swojej neutralnej kolorystyce, doskonale harmonizuje z różnymi paletami barw. Możemy zestawiać go w aranżacji wnętrz zarówno z intensywnymi, jak i stonowanymi kolorami, zarówno z tonami ciepłymi, jak i chłodnymi. Beton świetnie łączy barwy o kontrastowych charakterach i stanowi doskonałe tło dla eksponowania najciekawszych elementów wnętrza, jednocześnie mogąc sam być takim punktem centralnym.

Beton w wystroju wnętrz wyjątkowo dobrze komponuje się z drewnem, tworząc fascynujące i udane połączenie. Można zestawiać go z elementami retro, minimalistycznymi, industrialnymi czy nawet glamour, co zawsze efektownie podkreśla jego uniwersalność i możliwości aranżacyjne.

Beton architektoniczny na ścianę w salonie

Beton dekoracyjny doskonale komponuje się z wystrojem salonu utrzymanego w stylu nowoczesnym lub industrialnym. Ponieważ betonowa ściana w salonie może wydawać się nieco chłodna i surowa jako element dekoracyjny, warto wprowadzić elementy, które ją ocieplą. Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku jest drewno, zwłaszcza na podłodze. Ciepły odcień drewna świetnie złagodzi wrażenie chłodu betonu na ścianie.

Ściana betonowa w salonie może być wykonana na różne sposoby. Płyty betonowe na ścianę są świetnym wyborem, ale można również użyć betonowej farby strukturalnej. Ciemnoszary odcień betonu na ścianie pięknie współgra z jasnymi kolorami, które delikatnie go rozjaśnią.

Aby wyostrzyć efekt betonu w domu, warto umieścić betonową ścianę obok pozostałych ścian utrzymanych w jasnych, gładkich kolorach. Na tle betonowej ściany doskonale będą prezentować się także wyraziste, kolorowe dodatki, na przykład w intensywnych odcieniach czerwieni, żółci czy modnego niebieskiego.

Jak zrobić beton architektoniczny na ścianę samemu?

Stworzenie dekoracyjnej ściany z betonu w salonie można zrealizować samodzielnie, bez konieczności angażowania specjalistów. Istnieje kilka metod, które pozwalają uzyskać atrakcyjny efekt betonowej ściany.

Na przykład, można nałożyć kilka warstw szarego cementu na ścianę i uzyskać interesujący wzór poprzez przecieranie go drewnianą deską zamiast tradycyjną pacą murarską. Powstałe spękania podczas schnięcia również mogą stanowić element dekoracyjny ściany. Aby złagodzić surowość betonu, można zestawić go z elegancką bielą mebli i pozostałych ścian, często umieszczając betonową fakturę tylko na jednej wybranej ścianie w pomieszczeniu.

Kombinacja chłodnych materiałów budowlanych, takich jak stal, beton i szkło, może stworzyć interesujące tło dla nowoczesnych i wyrafinowanych lamp oraz mebli.

beton architektoniczny na ścianie w kuchni

Czy beton w workach nadaje się na ścianę dekoracyjną?

Beton w worku, czyli suchy beton gotowy do mieszania z wodą i użycia w budownictwie, nie jest zazwyczaj odpowiedni do bezpośredniego zastosowania na ścianie jako dekoracyjny element. Beton w worku jest zwykle przeznaczony do konstrukcyjnych zastosowań, takich jak układanie fundamentów, chodników, czy ścian nośnych.

Aby stworzyć dekoracyjną ścianę z betonu, zaleca się skorzystanie z gotowych produktów przeznaczonych specjalnie do tego celu. Dobrze sprawdzają się panele betonowe, farby dekoracyjne do betonu, lub mieszanki betonowe do dekoracyjnego wykończenia. Te produkty są zaprojektowane tak, aby zapewnić odpowiednią fakturę, kolor i wykończenie na ścianach w celach dekoracyjnych.